Skocz do zawartości
NSenten2000

Chemia szkolna :p

Rekomendowane odpowiedzi

NSenten2000    13
Witam serdecznie.Mam prośbę do ogarniętych w Chemii :)

Otóż w poniedziałek mam kartkówkę z Chemii (kl 2 gim).
Chemia..no cóż nie rozumiem jej ni w ząb więc chce poprosić was o pomoc.
A mianowicie w sprawie Układu okresowego.
Przykładem niech będzie Wodór
W książce wygląda to tak.


2
1
H
1
Wodór
1,008
Jak coś te 2 liczby przed i jedna za literą H jest minimalistyczna jak pierwiastek po lewej stronie pierwiastka.
Proszę o wskazanie mi jak:
-sprawdzić grupę do której należy
-Okres
-liczba atomowa
-liczba elektronów
-liczba powłok elektronowych
-liczba elektronów walencyjnych
-Konfiguracja elektronowa
Jak wywnioskować skąd pochodzi to wszystko?Proszę najlepiej o obrazek ze wskazaniami oraz obliczenia jeżeli są potrzebne.

Przepraszam za dział ale nie wiedziałem gdzie to umieścić.

Mam nadzieję że nikt nie obrazi się za coś takiego na forum o minecraft ale cóż :p bez nauki się nie obędzie xD

Proszę o szybką odpowiedz :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
radyjko    176

Banalne!

 

Weźmiemy za przykład krzem bo wodór jest tak prosty że nie da się na nim wytłumaczyć D:

03Qd6Pc.png

 

Krzem znajduje się w polu zaznaczonym na Zielono.

 

Aby sprawdzić grupę piewiastka sprawdzasz jaki numer ma kolumna w której znajduje się pierwiastek: Czyli przesuwasz palcem w górę aż dojdziesz do numerka na samej górze układu ._.  Czerwona linia pokazuje w jaki sposób to zrobić. Numer jaki wskażesz to numer grupy pierwiastka. W tym przypadku jest to 14

 

Aby sprawdzić okres piewiastka sprawdzasz jaki numer ma rząd w którym znajduje się pierwiastek: Czyli przesuwasz palcem w lewo aż dojdziesz do numerka na samej górze układu .___.  Niebieska linia pokazuje w jaki sposób to zrobić. Numer jaki wskażesz to okres pierwiastka. W tym przypadku jest to 3

 

Liczba atomowa to liczba zaznaczona na Fioletowo, tutaj akurat także 14

 

Liczba elektronów jest zawsze równa Liczbie atomowej, zaznaczonej na Fioletowo, czyli tutaj też 14

 

Liczba powłok elektronowych jest równa okresowi pierwiastka czyli Niebieskiej liczbie, tutaj 3

 

Liczba elektronów walencyjnych jest równa cyfsze jedności w numerze grupy pierwiastka. Zaraz...? Co? :D

Może inaczej: W gimnazjum obowiązują cię tylko te liczby:

 

Grupa 1 i 2 będą miały odpowiednio 1 i 2 elektrony walencyjne. Grupy z numerkiem 13, 14, 15... Mają odpowiednio 3, 4, 5 itd... Zaznaczyłem te liczby na Pomarańczowo żeby łatwiej było ci zrozumieć. Grupy 3-12 nas nie interesują. To już zaawansowana chemia (a tak btw nie wiem jak D: ) Po szybkim szacunku stwierdzamy że nasz krzem ma 4 elektrony walencyjne

 

Jeżeli chodzi o konfiguracje elektronowe to muszę pomyśleć jak to wytłumaczyć ._. To trochę bardziej skomplikowane...

Edytowane przez radyjko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Serek    221

Po co Ci chemia ? Idź na socjologię i zapamiętaj, że dla mnie bez cebuli ten hamburger.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
radyjko    176

Już mam

 

03Qd6Pc.png

 

Więc tak... Konfiguracja elektronowa to nic innego jak zapisanie gdzie i ile znajduje się elektronów. Elektrony są rozstawione na powłokach elektronowych. Liczba powłok jest równa okresowi pierwiastka (W przykładzie 3)

 

Powłoki oznaczone są kolejnymi literami alfabetu: (Zawsze najbardziej w środku), LMNOP, Q.

 

możemy im przypisać numerki (n) od wewnętrznej do zewnętrznej i obliczyć ile jest elektronów matematycznie. Wzór:

 

2n(2 razy 2 do potęgi 2)

 

Ale możesz nie lubić matematyki, na szczęście jak Krzycho napisał liczba elektronów jest stała :D

 

K = 2x12 = 2x1 = 2

 

L = 2x22 = 2x4 = 8

 

M= 2x32 = 2x9 = 18 etc...

 

N = 32

 

O = 50

 

P = 72

 

Q = 98

 

Teraz wracamy do naszego krzemu. Jest on w Trzecim okresie, co znaczy że ma trzy powłoki elektronowe: K, L i M. Pozostałe są puste, lub prościej: poprostu ich nie ma ._.

 

Teraz możemy określić liczbę elektronów w powłokach: ponieważ pierwiastek jest w Trzecim okresie dwie pierwsze powłoki są pełne:

 

K2, L8, ...

 

Najbardziej zewnętrzna powłoka zawiera wszystkie elektrony walencjne (Czyli te Pomarańczowe)

 

Jak już wiemy krzem ma 4 elektrony walencyjne. Wszystkie one znajdą się w powłoce "M" :

 

K2, L8, M4

 

Naturalnie pierwiastek w 4 okresie będzie miał pełną powłokę "M" (18 elektronów), zaś elektrony walencyjne znajdą się na "N"

 

To działa też w drugą stronę: Wodór ma tylko jedną powłokę "K" na której samotnie krąży jego jedyny elektron :(

 

To w sumie tyle jeżeli chodzi o magię nauki.

 

 

 

[spoiler]

dJcJXsX.gif

[/spoiler]

 

Powodzenia :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
NSenten2000    13

Serek cóż najpierw muszę skończyć gimnazjum zanim sobie będę mógł lepiej sobie to wyselekcjonowac :p



Już mam

 

03Qd6Pc.png

 

Więc tak... Konfiguracja elektronowa to nic innego jak zapisanie gdzie i ile znajduje się elektronów. Elektrony są rozstawione na powłokach elektronowych. Liczba powłok jest równa okresowi pierwiastka (W przykładzie 3)

 

Powłoki oznaczone są kolejnymi literami alfabetu: (Zawsze najbardziej w środku), LMNOP, Q.

 

możemy im przypisać numerki (n) od wewnętrznej do zewnętrznej i obliczyć ile jest elektronów matematycznie. Wzór:

 

2n(2 razy 2 do potęgi 2)

 

Ale możesz nie lubić matematyki, na szczęście jak Krzycho napisał liczba elektronów jest stała :D

 

K = 2x12 = 2x1 = 2

 

L = 2x22 = 2x4 = 8

 

M= 2x32 = 2x9 = 18 etc...

 

N = 32

 

O = 50

 

P = 72

 

Q = 98

 

Teraz wracamy do naszego krzemu. Jest on w Trzecim okresie, co znaczy że ma trzy powłoki elektronowe: K, L i M. Pozostałe są puste, lub prościej: poprostu ich nie ma ._.

 

Teraz możemy określić liczbę elektronów w powłokach: ponieważ pierwiastek jest w Trzecim okresie dwie pierwsze powłoki są pełne:

 

K2, L8, ...

 

Najbardziej zewnętrzna powłoka zawiera wszystkie elektrony walencjne (Czyli te Pomarańczowe)

 

Jak już wiemy krzem ma 4 elektrony walencyjne. Wszystkie one znajdą się w powłoce "M" :

 

K2, L8, M4

 

Naturalnie pierwiastek w 4 okresie będzie miał pełną powłokę "M" (18 elektronów), zaś elektrony walencyjne znajdą się na "N"

 

To działa też w drugą stronę: Wodór ma tylko jedną powłokę "K" na której samotnie krąży jego jedyny elektron :(

 

To w sumie tyle jeżeli chodzi o magię nauki.

 

 

 

[spoiler]

dJcJXsX.gif

[/spoiler]

 

Powodzenia :)

O shit prawie to rozumiem xDD najgorsza ta konfiguracja ale całkiem nieźle to objaśniłeś i sporo już pamiętam :P dzięki wielkie odpoczne sobie i jutro zaczynam kłuć na Chemie,a jak zdążę to i na Niemca :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...