Skocz do zawartości
1GMac1

Składanie kompa - kilka pytań

Rekomendowane odpowiedzi

1GMac1    4

Witam,

tak jak w temacie:

1. Lepiej kupować mocne, używane części (typu GTX660; allegro, tablica, itp) czy nowe, ale słabsze (powiedzmy HD7770; serwis komputerowy, morele, itd). Nie mówię tu tylko o kartach graficznych, chodzi o całokształt.

2. Składanie kompa - poświęcić własny czas czy pieniądze na montaż z gwarancją.

3. Procesor - patrzeć na ilość rdzeni czy taktowanie. Proponowane rozwiązanie optymalne (zgoda pomiędzy jednym i drugim przy niewielkiej cenie).

4. Zasilacz - ryzykować? Bardzo mocny nierenomowanej firmy "czarnobyl" czy nieco słabszy jednej z zaufanych marek (np. beQuiet).

5. Płyta główna - na co zwrócić uwagę? Wejścia, ilość portów USB, gniazdo procesora, gniazda RAM. Niedrogi przykład.

6. Obudowa - nowa, bajerancka czy starszego typu z przerobionym obiegiem powietrza w renomowanym serwisie "U Pana Tadzia za stodołą" (wiertarka, papier ścierny, trochę pracy).

7. RAM  - czy liczy się ilość czy taktowanie? Proponowane rozwiązanie w przystępnej cenie.

8. Dysk - ogromny 1TB z małym cache czy 500GB z sporym zapasem cache.

9. Grafika - oszczędzić na wymiennej dzięki zintegrowanej z płytą Intel HD o wielce zachwalanej wydajności porównywanej do niedawnych produktów ATI/Nvidia (pretensje proszę składać do pana Krzysia z serwisu)? Jeśli wymienna - patrzeć na ilość pamięci czy na taktowanie GPU? Czy HD7770 sprostałby części teraźniejszych gier (FC3, GTA IV, Portal 2)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
KaoPL    106

1. Lepiej kupuj mocne, używane części, ale od zaufanych dostawców byle nie ATI Radeon! //Atexor
2. Jeżeli się boisz to lepiej komuś zlecić ale i tak lepiej samemu złożyć zestaw na kartce niż kupować tzw. gotowca z półki //Atexor
3. Jak do grania to Intel, najlepiej i5 3570K. 4 rdzenie i o ile pamiętam 8 wątków oraz 6mb pamięci L3 4 rdzenie+ taktowanie, nie 2,6, czy 8 rdzeni. Model kao jest bardzo dobry, ew. it 2500k. Żaden z AMD. //Atexor
4. Najlepsze firmy to Chieftec oraz OCZ Tak, jeszcze Zalman, XFX i CoolerMaster. //Atexor
5. Zależy jaką pamięć przyjmie (ddr3, ddr2) oraz jakie taktowanie. najlepiej, żeby Socket był 1155 Dokładnie tak, jakiś ASUS lub Asrock. //Atexor
6. Do obudowy polecam firmę Brutus Cooler Master, Aerocool //Atexor
7. Najlepsze firmy to Corsair oraz Kingston. Jeżeli chcesz być przyszłościowy to bierz 8GB z taktowaniem 1333 MHz. Jeżeli wolisz w przyszłości wymieniać ram to bierz 4GB 1600mhz lub wyżej 8Gb przyszłościowo minimum, taktowanie nie mniejsze niż 1333. 4Gb i mniej nie bierz. Najlepiej 2x4gb, a nie 4x2gb. //Atexor
8. Zależy czy HDD czy SSD. najlepiej 2 dyski: 1 HDD 1TB a drugi SSD 200GB. Na SSD zainstaluj system (będzie się szybciej uruchamiał) Tak samo myślę. A jak hdd o jakiś WD z serii Black, a SSD to ocz vertex 4. //Atexor
9. Oczywiście, że sprosta. Najlepszy model Sapphire z dobrym chłodzeniem wyciągnie w GTA IV w rozdzielczości 1680x1050 na najniższych detalach nawet 60 fps. Patrz na ilość pamięci oraz na taktowanie oraz na CENĘ. Wolę jakąś zwykłą, niezintegrowaną Nvidię :) //Atexor

 

//Atexor //Atexor //Atexor //Atexor //Atexor //Atexor :D

Edytowane przez Atexor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Jeżeli stan produktu jest bardzo dobry i śledź nie uległ uszkodzeniu, ani karta nie lądowała w piekarniku (najczęściej 8800GT), to czemu nie?

2. Możesz dać do złożenia np. w morele. aczkolwiek ja kable sam układałem. 

3. Oczywiście, że rdzenie są ważne, ale liczy się też pamięć cache. proces technologiczny i architektura. Dajmy na to stary quad pomimo 4 rdzeni jest dużo słabszy od i3. ;) Optymalnym rozwiązaniem byłby np. i5-3470 z bazowym taktowaniem 3,2Ghz. ;) 

4. Nie ryzykować. Najlepiej kupić coś markowego, np. Corsair, Aerocool, Chieftec, OCZ, XFX, CoolerMaster. Zalman, Fortron lub Enlight (starsze). 

5. Sekcja zasilania przy procesorach z "K", a z zablokowanym mnożnikiem patrz na różne bajery typu USB 3.0, SATA III itd. Dobrym MOBO jest MSI B75-G43.

6. Patrz głównie na filtry, szerokość i inne pierdoły typu wielorazowe śledzie i gumowe nóżki. Osobiście mogę polecić Zalmana Z5 Plus + filtr na top, SilentiumPC M40/X80/Regnum L50 i oczywiście każdego Korsarza z "R". ;)

7. Pomiędzy 1333Mhz, a 1600Mhz nie ma różnicy, jedynie te drugie pozwalają na wyższe OC. Jeżeli planujesz podkręcać pamięci przydałyby się radiatory z niskim profilem np. Kingston HyperX. Ważne jest też opóźnienie (CL), norma jest CL9. Najlepiej kupić RAM w takiej konfiguracji: GoodRam/Kingston/OCZ/Corsair 1333Mhz/1600Mhz CL9 2x4GB. 

8. Przy dysku HDD jako Storage nie ma różnicy. Najlepiej wziąć SSD 120GB na OS i 500/1TB na pliki.

9. Integra/GT630/GT520/GT640 to karty do wyświetlania pulpitu. Nie tykać! Przy wyborze karty najważniejsza jest Architektura, potem chłodzenie, następnie takty i rodzaj pamięcie, a na końcu wielkość VRAMu.

 

 

 


6. Do obudowy polecam firmę Brutus
 

Brutus to nie firma, tylko wypustek SilentiumPC.

 

Pozdrawiam,

KubaCzarny a.k.a iDaft

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1GMac1    4

Wpadłem na trop takich zestawów:

1)

AMD APU A6 3670 4 x 2,7GHz BOX

Gigabyte A75M-DS2

Pamięć Patriot DDR3 4 GB 1600MHZ PATRIOT CL11

Hewlett-Packard Radeon HD 6350 512MB

2)

Intel Pentium E 5200, 2.5GHz, 800FSB, 2MB Cache, LGA775, 45nm, BOX

Gigabyte GA-P31-S3G, P31+ICH7, DDR2-800, SATA2, GBLAN, ATX [GA-P31-S3G]

A-Data 2048MB DDR2 800MHz CL5 Non-ECC DIMM
ASUS EAH3650 Radeon HD3650 256MB DDR3, 2xDVI/HDTV,, HDPC,PCI-E,BOX [EAH3650/HTDI/256M/A]
Zasilacz Mode Com ATX FEEL 350W 2.2 (PF)187

Opinie?

Edytowane przez 1GMac1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
KaoPL    106

Szczerze...już mój 7 letni laptop jest lepszy od 2 propozycji.

Opinia do zestawu 1:

Procesor - jak do grania to nie, do niczego się nawet nie nadaje...chyba do oglądania YouTub'a.
Płyta główna - Nie kompatybilna z Intelem, wiec nie.
Pamięć - może być.
Karta Graficzna - Nie ta bajka.

Opinia do zestawu 2:

Procesor - Lepiej, ale dalej starość.
Płyta główna - tak samo jak w opinii 1.
Pamięć - DDR2? 2GB? 800MHz? Nigdy w życiu,
Karta graficzna - gdzie ty zamierasz taką starą kartę kupić? :o
Zasilacz - z czarnej listy



Podaj nam kwotę na całokształt i do czego ma komputer służyć. Wtedy forumowicze będą mogli ocenić i dopasować wszystko do twoich potrzeb.




 

Edytowane przez KaoPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1GMac1    4

aktualnie 600zł, lecz planowany koszt to poniżej 1000zł. RAM (wezmę tego Patriota), napęd (nagrywarka HP DVD 940), system (Micro$oft W. XP, 7 Ultimate bądź Linux Ubuntu 12) mogę już odhaczyć.

Edytowane przez 1GMac1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napęd na pewno na SATA?

 

Do 1000zł nie da się złożyć czegoś do gier. Na razie

Zaloguj lub zarejestruj się aby zobaczyć ten link.

, a potem kupno używanej HD4850/HD7750.

Edytowane przez KubaCzarny123

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
KaoPL    106

Hmm, za taką sumę to kupisz: 

Proceosr: AMD Athlon II X2 270    //180zł    za swoją cenę bardzo wydajny, jednak nie pograsz na nim w BF3 na Ultra nawet z kartą graficzną GTX 690

Karta Graficzna: Sapphire Radeon HD 7750    //350 zł    karta będzie idealna dla tego procesora, ponad to obsługuje najnowszy DirectX 11.1.

Pamięć RAM: Kingston 4GB (2X2GB) 1600MHz DDR3 CL9 HyperX Blu      //120zł wydajna pamięć, DDR3 oraz wysokie taktowanie sprawia, że mimo 4GB jest lepsza niż 8GB DDR2 800MHz.

Zasilacz: Chieftec CTG-550-80P 550W A80 SERIES      //200zł dobry, markowy zasilacz. Nie znajduje się na czarnej liście.

Płyta główna:  Gigabyte GA-78LMT-S2      //200zł przeciętna, ale obsługuje wszystkie powyższe kompnenty

Obudowa oraz dysk: sam zadecyduj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
crafted    3

Napęd na pewno na SATA?

 

Do 1000zł nie da się złożyć czegoś do gier. Na razie

Zaloguj lub zarejestruj się aby zobaczyć ten link.

, a potem kupno używanej HD4850/HD7750.

To dlaczego na moim kompie można coś w ogóle grać? D:

 

Przy wyborze karty najważniejsza jest Architektura, potem chłodzenie, następnie takty i rodzaj pamięcie, a na końcu wielkość VRAMu.

Na pewno? A chciałbyś mieć frytkownice/kaloryfer w swoim kompie? Jeśli chcesz mieć coś konkretnego to liczy się szyna pamięci. 192-bitowa będzie bardziej ograniczała GPU niż 256-bitowa :) . Chociaż za taką cenę nie wiem czy znajdziesz coś takiego :/ .

 

karta będzie idealna dla tego procesora

Radze przeczytać:

Zaloguj lub zarejestruj się aby zobaczyć ten link.

;)

 

Obudowa oraz dysk: sam zadecyduj.

Seagate. Koniecznie. A obudowa proponuje Chieftec.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Athlon jest gorszy od G860, a i nie wykorzysta pełnych możliwości HD7750. ;) Zestaw jest ok

 

[quote]

Na pewno? A chciałbyś mieć frytkownice/kaloryfer w swoim kompie? Jeśli chcesz mieć coś konkretnego to liczy się szyna pamięci. 192-bitowa będzie bardziej ograniczała GPU niż 256-bitowa  :) . Chociaż za taką cenę nie wiem czy znajdziesz coś takiego  :/ .

[/quote]

hahah

Czy Ty wiesz co to jest architektura karty ? 

192 bitowa szyna będzie ograniczała GPU? Jak do GK105 wsadzisz 256bit, to nie wzroścnie Ci wydajność.

Edytowane przez KubaCzarny123

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
crafted    3

Athlon jest gorszy od G860, a i nie wykorzysta pełnych możliwości HD7750. ;) Zestaw jest ok

 

 

hahah

Czy Ty wiesz co to jest architektura karty ? 

192 bitowa szyna będzie ograniczała GPU? Jak do GK105 wsadzisz 256bit, to nie wzroścnie Ci wydajność.

A to ciekawe, bo jak czytałem któryś numer PC Format, to karta graficzna mająca 192-bitową szynę była wolniejsza od podobnej karty graficznej (chyba nawet z takim samym GPU), która miała 256-bitową szynę ;) Jak się nie mylę, architektura to budowa GPU/CPU (np. Bulldozer) :) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam to powiedziałeś.

[quote]

 od podobnej karty graficznej

[/quote]

Jeżeli masz tą samą liczbę ROPów, jednostek cieniujący i teksturujących z np. 1GB VRAM, to uzyskasz może 1 fps więcej. ;) 

 

Architektura to np. Kepler, Fermi. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1GMac1    4

Odkopałem swój stary temat na elektrodzie. Co myślicie o tym zestawie?

G550 - 150zł 
Najtańsza płyta na h61 - 150zł 
Najtańszy ram DDR3 4GB CL9 60zł 
Fortron GLN lub PNF 350-400W 60zł
Radeon 4850 GDDR5 - 260zł

Ujdzie i czy będzie na tyle wydajne żeby coś z nowszych tytułów poszło choć na minimalnych?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
KaoPL    106

GTA IV pójdzie ci na 128x128 na najniższych na 30 fps.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1GMac1    4

Płytka FOXCONN H61MX za 200zł do zestawu powyżej i zamiast Radeona to Nvidia 9600. Pamięć będzie Patriota, którą już gdzieś opisałem. Obudowa EuroCase ML5410 Black i do tego zasilacz Fortron 400w. Opinia?

Edytowane przez 1GMac1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
KaoPL    106

Ech, nie, nie i jeszcze raz nie. dozbieraj chociaż do 2000zł. jeżeli naprawdę musisz, to kup ten zestaw, ale żadne gry z rocznika 2009+ ci nie pójdą. A nawet jeśli, to płynność będzie taka, jak ja odrabiający matematykę.

Edytowane przez KaoPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
GreenBlind    128

mam c2d na laptopie t5600 + Geforce 7600GT , na najniższych + rozdzialce 640x480 chodzi jako tako, szału nie ma = MAGIA bo grać na tym to nie jest przyjemność, to raczej zabawa w odpalenie..(nie wspomnę o nagrzaniu sie komponentów)

Jeżeli chce grać komfortowo to minimum 4 rdzenie.

Na phenomie moim (965 @4.1ghz) + GF 8800gt 512, gta 4 na wysokich bez cieni smigał bez problemu i zamułek przy większej akcji, a grafikę potem wymieniłem.


Btw to ,ze działa na athlonie 3700+ 1 rdzeniowym to też magia? NIE, działa =/= da się grać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
GreenBlind    128

nadal twoj laptop jest szybszy niz moj, nawet jezeli mialbys ten sam procesor so ye,

gta 4 jest płynne już od 21 fps.

na athlonie 64x2 5200+ z 8800gt na multi muliło i to czasami dość ostro, na singlu dało się jako tako grać,

no to może faktycznie na singlu masz te średnie, ja lapka pod kątem multi testowałem.


Zaloguj lub zarejestruj się aby zobaczyć ten link.



Zaloguj lub zarejestruj się aby zobaczyć ten link.



twój core 2 duo jest 2x lepszy od mojego, GHz to nie wszystko, u ciebie o wiele więcej wyciągniesz z powodu 4mb cache i dobrej szyny  :D + nadrabia sporo twoja 3x lepsza graficzna,

Fakto może kupić mocne 2 rdzenie jak jakiś core 2 duo czy Athlona II ale czy to będzie opłacalne.. chyba ,że Athlona II na socket am3+ z obsluga am2+,am3+ i wymieni potem na phenoma czy buldka..
kupować co jakiś czas na nowo części to nie jest wyjście.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...